Mrówki faraona

Mrówki faraona

MRÓWKI

Mrówki są wszystkożerne zjadają pokarmy bogate w: cukier, tłuszcze, białka.

Blisko związane z człowiekiem, lubią ogrzewane pomieszczenia; łatwy dostęp do pokarmu.

Wędrują po meblach, ścianach i zanieczyszczają pomieszczenia, niepokoją mieszkańców. Przenoszą choroby bakteryjne i wirusowe.

Szczególnie niebezpieczna jest w szpitalach zjada i zanieczyszcza produkty spożywcze, niepokoi pacjentów i roznosi różne choroby wywołane przez bakterie: Pseudomonas, Salmonella, Staphylococcus, Klebsiella i Clostrium spp.

Zjada ślinę chorych i ich wydzieliny skórne. Może rozprzestrzeniać lekooporne szczepy bakterii chorobotwórczych. Drobne robotnice wciskają się pod opatrunki gipsowe, wchodzą do aparatów do transfuzji krwi, do dializy nerek i innych aparatów medycznych, a także do niezabezpieczonych kultur bakteryjnych.

Mrówki faraona

boleśnie gryzą i mogą wywoływać u osób wrażliwych objawy alergii.

Pączkowanie kolonii    

nowe kolonie powstają w wyniku podziału ( ” pączkowania ”) starego gniazda. Młoda królowa lub kilka królowych z grupą robotnic niosących larwy i poczwarki opuszcza gniazdo macierzyste i zakłada w pobliżu nowe.

Zwykle do założenia nowego gniazda wystarcza; 10 robotnic i jedna królowa.

Rozwój kolonii

Gdy pokarmu pod dostatkiem – nowa kolonia szybko się rozwija: do 2500 robotnic i do 200 królowych w gnieździe.

” Pączkowanie” : rozprzestrzenia się po budynku, z łatwością zasiedla nowe miejsc. Nie wymagany jest cykl rozrodczy.

” Pączkowaniem” mrówki reagują na : pogorszenie warunków w pomieszczeniu; zagrożenie dla kolonii ( zabieg chemiczny).

Brak agresji

osobniki z różnych kolonii żyją w przyjaźni. Nie są rozpoznawane jako obce.

Super kolonie

tworzą kolonie zajmujące np. dany budynek. miliony osobników.

Feromony

Mrówki faraona produkują i odkładają na podłoże > 7 różnych feromonów ( ścieżkowych ), aby ułatwić innym znalezienie pokarmu i wody.” Zapach” feromonów jest odbierany przez robotnice czułkami.

Zwalczanie

Ważniejsze wykrycie wszystkich ścieżek  niż zlokalizowanie gniazd.

Zabieg długotrwały: kilka miesięcy.

Łączyć z metodą higieniczną ( usunięcie pokarmu  = trutka będzie chętnie pobierana). Ciągły monitoring.

 

Chemia na mrówki – czy warto?

W sklepach znajdziemy mnóstwo preparatów, których zadaniem jest zwalczyć mrówki pojawiające się w naszym mieszkaniu. Można kupić preparaty w formie proszku będącego w istocie trucizną imitującą pokarm, który mrówki chętnie pobierają i zanoszą do gniazda; można kupić proszek do rozpuszczania w wodzie, który można z kolei użyć do podlewania roślin w ogródku, dzięki czemu zginą mrówki bytujące w pobliżu; różnego rodzaju żele i granulaty, mikrokapsułki doczepiające się do owadów, aerozole.

Do walki z mrówkami trzeba jednak podejść w odpowiedni sposób. Inaczej zwalcza się mrówki w mieszkaniach, inaczej w ogrodzie, jeszcze inaczej te, które występują na kostce brukowej. Nie mając specjalistycznej wiedzy tak naprawdę jesteśmy skazani na nieraz kosztowną metodę prób i błędów, zły dobór preparatu spowoduje bowiem, że kolonia uzyska czas na rozmnażanie. Dlatego warto powierzyć usunięcie mrówek specjalistycznej firmie, takiej jak DDD Mateusz Przeklasa. My jesteśmy wyposażeni w tylko i wyłącznie sprawdzone środki, znamy też sposoby, aby mrówek pozbyć się skutecznie i szybko. Każda złotówka zainwestowana w zwalczenie mrówek zwróci się w postaci świętego spokoju.

Zwalczanie mrówek w bloku –  Kraków i okolice

Jeśli tylko borykają się Państwo z problemem mrówek w mieszkaniu warto zadzwonić do DDD Mateusz Przeklasa. Nasza firma posiada w ofercie usługę, której jakości mogą być Państwo pewni: stoi za nami wieloletnie doświadczenie, ogromna rzesza Klientów, mnóstwo szkoleń, a także nowy, certyfikowany i renomowany sprzęt. Pracujemy na sprawdzonych preparatach, które przynoszą konkretny efekt w jak najszybszym czasie.

W zwalczaniu mrówek stawiamy przede wszystkim na metodę żelową. W miejscach, w których mrówki się pojawiają wykładamy żel o specjalnej kompozycji będącej w istocie mieszanką białka, substancji trującej, wody i feromonów. Jest to mieszanka atrakcyjna dla mrówek, chętnie ją zjadają, a także pobierają i zanoszą mrówkom w gnieździe, w tym królowej. Efekty zmniejszenia populacji widoczne są w bardzo krótkim czasie, do kilku dni ginie cała kolonia.

Mrówki w bloku trudno jest zwalczyć, bowiem potrzebna jest solidarność mieszkańców, której często brakuje. Dlatego żelowanie wspieramy też często zamgławianiem ULV. Jest to metoda rozprowadzania substancji trującej pod dużym ciśnieniem, w postaci mgiełki o bardzo małych kroplach. Wchodzą one w każdą szczelinę, dlatego świetnie działa zamgławianie tam, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu. Dajemy radę ze zwalczeniem mrówek w bloku!

Zapraszamy serdecznie do kontaktu z nami! Obsługujemy teren Krakowa  oraz wiele innych miejscowości w pobliżu!

 

 

 

Share this post

Dodaj komentarz