KOWAL BEZSKRZYDŁY

KOWAL BEZSKRZYDŁY

Kowal bezskrzydły

Kowal bezskrzydły- nazywa się go też kowal   „tramwajarz.”

Jak wygląda kowal bezskrzydły ?

To gatunek pluskwiaka z rodziny kowalowatych osiągający do 1,5 cm długości. Patrząc od góry ciało kowala bezskrzydłego jest czerwone z charakterystycznymi czarnymi wzorami – trójkątem i dwiema czarnymi plamkami.

Występujące w nazwie tego owada określenie bezskrzydły może być nieco mylące. Skrzydeł nie posiadają larwy kowala, natomiast dorosłe osobniki mają słabo rozwinięte lub uwstecznione skrzydła. Owady nie posiadają jednak zdolności lotu.

Dzięki przylgom na stopach, kowale bezskrzydłe mogą spinać się po pionowych ścianach, ogrodzeniach i drzewach, dzięki czemu wchodzą nieraz bardzo wysoko.

kowal bezskrzydły czy jest groźny

 

Dlaczego kowal bezskrzydły to tramwajarz?

Kowal zyskał miano tramwajarza. – To ma związek z jego rozmnażaniem. Samica sczepia się z samcem i to przypomina, jak jeden tramwaj ciągnąłby wagon. Jeden kowal wchodzi na drugiego i w ten sposób się przemieszczają. Wtedy też zaczyna się kopulacja owadów. 

Czy jest groźny ?

Na szczęście kowal bezskrzydły nie gryzie ani nie kąsa człowieka. Dla ludzi owad ten jest zupełnie nie szkodliwy. Niektórzy na widok czerwono-czarnych owadów, szybko poruszających się w skupisku, dostają dreszczy i czują obrzydzenie.  Dla przyrody także z reguły nie jest szkodliwy, chociaż wyjątki bywają: ten owad jest w stanie, działając całą grupą, uszkodzić młode drzewka.

Czym się żywi kowal bezskrzydły?

Na początku wiosny, gdy robi się ciepło, można go spotkać na dworze (a czasem nawet w naszych domach się pokazuje). – Kowal bezskrzydły może pojawiać się praktycznie wszędzie. Czasem wychodzi ze ściółki albo spod popękanej kory, pokazuje się na żywopłocie. Widać go też czasem na akacji. Upodobał sobie natomiast słoneczne miejsca, murki, nagrobki, a z drzew  lipę, pod którą leżą opadłe owoce i on się nimi żywi. Kowal bezskrzydły zjada również resztki organiczne, martwe lub chore owady, odchody. Gdy kowale występują w dużej grupie, wysysają soki z rośliny. Niekiedy dochodzi do aktu kanibalizmu: jeden owad atakuje i zjada drugiego.

 

 

 

Share this post

Dodaj komentarz